Kaj so to številska drevesa? Po domače povedano so to drevesa, na katerih namesto jabolk rastejo števila, obrnjena pa so z glavo navzdol. Vam je zdaj kaj bolj jasno? Manj? :) Pravijo, da slika pove več kot 1000 besed, zato si poglejmo primer. Razdelimo število 123 na desetiške enote in ga zapišimo v obliki: Predstavitev števila na tak način nam olajša računanje "na plus in minus", recimo:
Število lahko zapišemo tudi v obliki prafaktorjev. Pri nas razcep števila na prafaktorje v šolah običajno učijo na način z navpično črto (nekajkrat smo ga uporabili tudi v naših video vsebinah), v tujini pa se ga lotijo tudi takole (angl. izraz "factor tree"): Razcep izvajamo s postopnim "drobljenjem" števila, na podlagi poznavanja poštevanke. Za 24 vemo, da je 8 krat 3. 3 je že praštevilo, zato se tu veja konča, 8 pa delimo naprej, vse dokler ne pridemo še do preostalih prafaktorjev. Drevo bi lahko npr. začeli tudi s "6 krat 4"; v tem primeru bi bila struktura drevesa drugačna, na koncu pa bi dobili iste prafaktorje kot na zgornji sliki. Predstavitev števila na tak način nam olajša računanje "na krat in deljeno" ter še kar nekaj drugih računskih operacij, ki iz omenjenega izhajajo, recimo:
S pomočjo praštevilske faktorizacije si močno poenostavimo tudi iskanje najmanjšega skupnega večkratnika, največjega skupnega delitelja ter najmanjšega skupnega imenovalca ulomkov. Če združimo tako zapis v obliki desetiških enot kot razcep na prafaktorje, pa si lahko pomagamo tudi pri računskih izrazih in deljenju z ostankom. Za boljšo preglednost in ločevanje vrst dreves se dogovorimo še za označevanje:
Omenjeno znanje nam pomaga tudi pri računanju na pamet, ki je ob hitrem preverjanju pravilnosti rezultatov na koncu pisnih testov praktično nepogrešljivo. Oglejmo si nekaj primerov tovrstnega računanja. Seštevanje brez prehoda Na podlagi drevesnega zapisa hitro ugotovimo:
Seštevanje s prehodom Desetice enostavno seštejemo:
V našem primeru smo si ogledali prehod čez desetico. Na podoben način bi si lahko pomagali tudi pri prehodu čez stotico, tisočico ... Odštevanje brez prehoda Na podlagi drevesnega zapisa hitro ugotovimo:
Odštevanje s prehodom Če ne bi imeli prehoda, bi preprosto odšteli desetice in enice, tako kot v prejšnjem primeru. A Ker računa "3 - 6" v okviru naravnih števil ne moremo izračunati, smo enico odštevanca (6) razdelili še naprej in sicer tako, da se del le-te ujema z enico zmanjševanca (3, obarvano rumeno). Račun nato izračunamo postopoma:
Dodatek: Če nalogo razširimo na cela števila, si lahko pomagamo s "trikom", ki je razložen tule. Množenje Če oba faktorja razcepimo na prafaktorje, rezultat lahko preprosto zapišemo v obliki potenc:
Rezultat lahko razmeroma hitro dobimo tudi z množenjem praštevil, kjer upoštevamo:
V našem primeru bi tako izračunali:
Do rezultata seveda lahko pridemo tudi s pisnim množenjem, kjer pa si s številskimi drevesi lahko pomagamo le v manjši meri. Deljenje Tako kot smo pri odštevanju ločeno odšteli desetice in enice, lahko pri deljenju enako storimo s prafaktorji, ki smo jih dobili s praštevilskim razcepom deljenca (24) in delitelja (8), saj je koncept odštevanja in deljenja zelo podoben. Račun izračunamo postopoma:
Za razmislek: Ob upoštevanju, da je deljenje je isto kot krajšanje ulomkov, s pomočjo številskih dreves skušaj okrajšati ulomek 24/8. Delno korenjenje Če število pod korenom razcepimo na prafaktorje, ga lahko zapišemo v obliki potenc:
Končni rezultat je torej: √72 = √2²∙2∙3² = 2∙3√2 Pod korenom je ostal prafaktor 2, ker "nima svojega para".
0 Comments
20 + ☐ - 10 = 40
Saj poznate tale tip naloge, kajne? :) Kako najlažje ugotoviti, kaj je potrebno vpisati v okvirček? Enačaj nam pri tem lahko močno pomaga. Kaj pomeni "je enako"? Dobesedno pomeni "je enako" :) In kaj je enako? Seštevek števil na levi in na desni. No, na desni nam niti računati ni potrebno, ker imamo le eno število :) Opomba: govora je o seštevku, števil na levi strani. Zraven seveda štejemo tudi odštevanje, ki je v bistvu prištevanje nasprotnih števil. Računali bomo torej le na levi strani. Zapišimo levo stran računa še "v barvah", da bo lažje razumljiv: 20 + ☐ - 10 = 40 Pri "barvanju" smo upoštevali, da znak za računsko operacijo vpliva na število, ki mu sledi (na desni) in ne na število pred njim oziroma (na levi). Več o tem si lahko preberete tule. Ljudje smo (večinoma) narejeni tako, da se najprej lotimo tistega, kar poznamo, šele nato pa neznanega. Tudi tu bomo naredili tako. Komur okvirček ni všeč, račun lahko zapiše tudi takole: 20 + ? - 10 = 40 "Naberimo" torej na levi strani skupaj tisto, kar poznamo ... 20 - 10 ... in izračunajmo: 20 - 10 = 10 Kaj nam je torej do sedaj uspelo narediti? Na levi strani smo združili znano in dobili: 10 + ☐ = 40 Tole je pa že kanček lažje, kajne? :) Zopet se spomnimo na enačaj, ki nam pove, da mora biti rezultat na levi strani enak rezultatu na desni. Če imamo na levi strani 10, na desni pa 40, nam na levi nekaj manjka. Koliko moramo torej dodati na levi strani, da dobimo isto, kot imamo na desni? Odgovor je 30, saj velja 10 + 30 = 40 Opomba: Sklepali bi lahko tudi, da imamo na desni strani 30 preveč, kar je sicer pravilno, a potem računa ne bi mogli rešiti, saj se okvirček nahaja na levi in ne na desni strani. V okvirček tako zapišemo 30 in celoten račun se glasi: 20 + 30 - 10 = 40 Če naredimo preizkus, na levi strani res dobimo 40. Še nasvet za konec: Namesto (abstraktnih) števil lahko pri enačenju uporabimo tudi konkretne pripomočke - štejemo kocke, kroglice, denar ... ali pa tehtamo. Deljenje. Za nekoga "u izi, navadn", za drugega nočna mora. Najlažje je, če si ga predstavljamo "v živo". Ko ga enkrat dojamemo, je res povsem "simpl" :) Prva težava se ponavadi pojavi že pri samih izrazih. Zakaj neki deljenec, delitelj in količnik? Imajo mogoče koliščarji kaj tu zraven?? Vam je zdaj kaj bolj jasno? Vidite, da koliščarjev res ni bilo zraven :) Ostanimo še nekoliko pri enakih delih. Veste, da si z deljenjem lahko pomagamo pri delitvi pravokotnika na enake dele? Če smo povsem iskreni, gredo tu zasluge bolj množenju, obratni operaciji deljenja. Aja, pa ulomek je isto kot deljenje, če ste slučajno pozabili ;) Za lažjo predstavo si oglejte še našo igro "Matematični osvajalci".
No, pa razložimo tole zgodbico lepo in počasi :)
Enkrat je bila ena premica. Ime je dobila po tem, ker je bila revica vsa prema (po SSKJ: prema = ravna). Bila je svobodna. Segala je v eno in drugo smer v neskončnost. Potem pa je prišla od neznano kje ena točka in se je usedla nanjo, tako grdo, da jo je kar razpolovila. Na njenem mestu sta nastala dva poltraka, a nobeden od njiju ni bil povsem svoboden. V neskončnost sta se raztezala le v eno smer, medtem ko ju je na drugi strani omejevala - kdo drug kot grozna točka. Naša premica je pa imela sorodnico, ki se ji je pripetila nekoliko drugačna prigoda. Točke so imele prvenstvo v padalskih skokih. Med tekmovalkami sta bili tudi točka A in točka B. Sicer sta želeli pristati na isto mesto, a jima ni uspelo, tako da je bila med njima kar precejšnja razdalja. Omenjeno situacijo je slikal fotograf, ki je bil slučajno matematik in je sklenil, da bo del premice med točkama A in B poimenoval kar daljica. In še danes je tako. Ulomkov marsikdo ne mara, delno tudi zato, ker jih v izrazih ne moremo preprosto seštevati in odštevati, ampak jih moramo prej vedno razširiti na najmanjši skupni imenovalec: Nekoliko raje jih imamo v enačbah. Tu nam ulomkov ni potrebno razširjati na najmanjši skupni imenovalec, ampak z njim preprosto pomnožimo obe strani enačbe. Najboljše pri vsem tem je pa to, da gredo na ta način ulomki pa pa 😉
Linearna enačba ima običajno eno rešitev, ni pa vedno tako. Lahko se tudi zgodi, da enačba nima rešitve ali pa da je rešitev neskončno. Kako vemo, da enačba nima rešitve? Vemo, da kakršno koli množenje z 0 pomeni rezultat 0. Če pri računanju naletimo na zmnožek neznanke in števila 0, katerega rezultat ni enak 0 (na primer x • 0 = 5 ali pa recimo 0 • x = 8), je očitno, da "tu nekaj ne štima". Res je, večkratnik števila 0 mora biti vedno 0, sicer rešitev ne obstaja. Kako pa vemo, da je rešitev neskončno? Že prej smo povedali, da kakršno koli množenje z 0 pomeni rezultat 0. Če pri računanju naletimo na zmnožek neznanke in števila 0, katerega rezultat je enak 0, pa ni nič narobe. Večkratnik števila 0 je vedno 0, ne glede na to, koliko je x oziroma s katerim številom množimo 0. Zato je x lahko katero koli število, torej je rešitev karkoli oziroma ima enačba neskončno rešitev.
|
ARHIV
September 2024
KATEGORIJE
All
|