Računski izrazi lahko vsebujejo le številke, poleg teh pa v njem lahko nastopajo tudi črke oziroma spremenljivke. Tokratni algoritem opisuje reševanje slednjih.
Naj na kratko razložimo naš algoritem:
* rumeno pravilo seštevanja in odštevanja, oranžno pravilo množenja in deljenja ter zeleno pravilo grupiranja podobnih členov smo definirali zato, da se v algoritmu ne ukvarjamo preveč z osnovami računanja, ampak lahko takoj preidemo na bistvo problema. Preko priloženih povezav pa seveda lahko kadarkoli ponovimo tudi osnove, če so nam slučajno "ušle iz glave" ;) Pomni! Potence veččlenikov so v osnovi množenje veččlenikov (samih s seboj), zato v algoritmu take situacije niso posebej navedene. Pomni! Če imamo le en oklepaj z več členi, pred njim pa je plus, le izbrišemo oklepaj, saj je nepotreben (tudi taka situacija v algoritmu ni posebej opisana). Pomni! Dvočleniki so v algoritmu pridruženi veččlenikom, tako da niso posebej omenjeni.
0 Comments
Nekateri računske izraze rešujejo po intuiciji, za druge je to početje pravi mini projekt in se nanj zares dobro pripravijo, ostali pa so ... nekje vmes :)
Mi vam predstavljamo še eno izmed metod - reševanje aritmetičnih izrazov s pomočjo algoritma. Tisti, ki ste algoritme srečali pri pouku računalništva, se verjetno sprašujete, kakšno povezavo imajo z matematičnimi izrazi. Kar precejšnjo. Wikipedija pravi, da so algoritmi navodila za reševanje problemov. Ta navodila so večinoma zapisana za računalnik (v obliki računalniškega programa), lahko pa jih zapišemo tudi v "ljudem prijazni obliki". Taka navodila smo pripravili tudi za vas. Ko nekomu razlagamo, kako naj se nečesa loti, ga spremljamo pri njegovem delu in ga ob dilemah usmerjamo na pravo pot. To lahko počne učitelj(ica), inštruktor(ica), starši, ... Pomoč pa ni vedno na voljo, zato si nemalokrat pomagamo kar sami. In algoritem je v takem primeru kar koristen pripomoček. Naj na kratko razložimo naš algoritem:
* rumeno pravilo seštevanja in odštevanja ter oranžno pravilo množenja in deljenja smo definirali zato, da se v algoritmu ne ukvarjamo preveč z osnovami računanja, ampak lahko takoj preidemo na bistvo problema. Preko priloženih povezav pa seveda lahko kadarkoli ponovimo tudi osnove, če so nam slučajno "ušle iz glave" ;) |
ARHIV
September 2024
KATEGORIJE
All
|