V šoli se verjetno sklepni in odstotni račun učite ločeno. Ko pride na vrsto preverjanje znanja, so pa naloge seveda pomešane. Da bi v množici nalog znali najti pravilni način reševanja, smo vam pripravili naslednji algoritem odločanja. Naj vas opozorimo, da pri opisanem postopku ne računamo s "klasično" odstotno enačbo, kjer nastopajo delež, relativni delež in osnova. Ta enačba je zelo "prikladna" za tiste, ki se učijo na pamet, a postane že ob prvi nekoliko bolj zapleteni nalogi popolnoma neuporabna. Zato vam bomo reševanje tekstnih nalog, tako z odstotki kot s sklepanjem, predstavili na enoten način - s starim, dobrim sklepnim računom. Algoritem izgleda takole: Na začetku se vedno vprašamo, če naloga vsebuje odstotke (procente). Če jih vsebuje, že takoj vemo, da gre za premo sorazmerje. Pripravimo tabelo: Legenda:
Pri tej tabeli je pomembno še:
Posivljenih polj ne spreminjamo - so vedno enaka! Praktični primer: Če naloga ne vsebuje odstotkov, si zastavimo dodatno vprašanje: "Če več dam, dobim..." Na prvi pogled vprašanje izgleda nekoliko čudno, zato ga raje razložimo s praktičnima primeroma:
Pripravimo tabelo: Legenda:
Pri tej tabeli je pomembno še:
Posivljenih polj ne spreminjamo - so vedno enaka. Praktični primer za premo sorazmerje: Praktični primer za obratno sorazmerje: Opomba: Če se v nalogah pojavi več neznank, je potrebno za izračun vsake od teh nastaviti nov sklepni račun. Neznanke računamo po vrsti, z vsakim sklepnim računom eno.
0 Comments
|
ARHIV
September 2024
KATEGORIJE
All
|