Zamislimo si, da bi morali po liku položiti parket - koliko kvadratnih metrov le-tega bomo potrebovali?
Če imamo podane razne polmere ter dolžine stranic in iščemo ploščino, računamo po "klasičnem" principu, brez obračanja enačb. Gremo po korakih:
Če imamo podano ploščino in iščemo polmere oziroma stranice, računamo po "obrnjenem" principu, z obračanjem enačb. Koraki (od točke 3 naprej) so v tem primeru nekoliko spremenjeni:
0 Comments
Zamislimo si, da bi morali po mejni črti lika napeljati ograjo - koliko metrov le-te bomo potrebovali?
Če imamo podane razne polmere ter dolžine stranic in iščemo obseg, računamo po "klasičnem" principu, brez obračanja enačb. Gremo po korakih:
Če imamo podan obseg in iščemo polmere oziroma stranice, računamo po "obrnjenem" principu, z obračanjem enačb. Koraki (od točke 5 naprej) so v tem primeru nekoliko spremenjeni:
Običajno je enačba zapisana tako, da z njo lahko izračunamo le eno količino. Enačba za obseg kroga je recimo vedno napisana kot o=2πr.
Kaj pa če imamo obseg podan, izračunati moramo pa polmer kroga? V tem primeru moramo enačbo "obrniti" oziroma iz nje izraziti polmer kroga, tako da bo na "pravi" strani enačbe in sicer bo tam samo on, vse ostalo pa bo na drugi strani enačbe. "Obračanje" enačb poteka na naslednji način*:
Če zgornji postopek pozabimo, se lahko iz situacije rešimo tako, da:
* pravilo velja za večino osnovnošolskih in velik del srednješolskih enačb, seveda pa obstajajo tudi izjeme, ki pa v omenjenem navodilu niso zajete **pravilo nas "reši" minusov, ki jih seveda ne maramo :) |
ARHIV
September 2024
KATEGORIJE
All
|