Običajno iščemo najmanjši skupni večkratnik malih števil, rezultat pa je običajno neko veliko število (kljub temu, da govorimo o najmanjšem skupnem večkratniku). No, vsaj oznaka v (mala črka) je "v sorodu" z nečim malim.
Iskanje najmanjšega skupnega večkratnika si lahko poenostavimo na naslednji način:
0 Comments
Običajno iščemo največji skupni delitelj velikih števil, rezultat pa je običajno neko malo število (kljub temu, da govorimo o NAJVEČJEM skupnem delitelju). No, vsaj oznaka D (velika črka) je "v sorodu" z nečim velikim.
Poleg običajnega iskanja največjega skupnega delitelja si lahko pomagamo tudi s preprostim krajšanjem števil. Števila delimo s praštevili; začnemo z 2, nadaljujemo s 3 in 5...no, dlje nam običajno niti ni več potrebno iti. Števila krajšamo toliko časa, da nimajo nobenega skupnega delitelja več (pravimo, da so si tuja). Če zmnožimo vsa praštevila, s katerimi smo krajšali prvotna števila, dobimo največji skupni delitelj. Zamislimo si psa, ki teče (od leve proti desni) in nato skoči. Tek psa je v vodoravni smeri. Vodoravna smer predstavlja x os na (kartezičnem) koordinatnem sistemu v ravnini. Skok psa je v navpični smeri. Navpična smer predstavlja y os na (kartezičnem) koordinatnem sistemu v ravnini. Sedaj pa logika: Pes mora najprej teči, da lahko skoči. Tudi x se v abecedi nahaja pred y. Torej je prva koordinata točke x, druga pa y: Ste vedeli, da je deljenje enako ulomku?
Spomnite se na tipko za deljenje na kalkukatorju - združuje znak ":" za deljenje ter "-" za ulomek. Tudi razmerje med dvema količinama zapišemo z znakom za deljenje oz. ulomek. Obstaja preprost "recept":
V nadaljevanju vam predstavimo še nekaj najpogostejših tipov problemskih nalog. Preverimo deljivost števca in imenovalca s praštevili.
Začnimo z najmanjšimi praštevili:
V praksi na ta način lahko že zelo učinkovito znižamo števili v števcu in imenovalcu. Če ulomek še vedno ni okrajšan, nadaljujemo z večjimi praštevili (7, 11, 13, ...), a ta korak pogosto sploh ni več potreben. |
ARHIV
September 2024
KATEGORIJE
All
|