Odmor. Ja, še začeli nismo dobro, pa bomo že počivali:) Tako kot med vsako aktivnostjo tudi pri učenju potrebujemo tu pa tam kakšen odmor. Med odmorom je najbolj priporočljivo zmerno gibanje, da kri malo bolj zaokroži in prezrači možganske celice (no, vmes pa lahko malo prezračite še sobo;)
Včasih je dovolj že sprehod do kleti (starši vas bodo veseli, če "skočite" po kakšen krompir;)). Seveda je potrebno iti po stopnicah; če živite v bloku ali stolpnici, to zna biti že kar zalogaj, zato ne pretiravajte;) Varianta je tudi sobno kolo, a tam zna biti kar dolgočasno, poslušanje glasbe pa vas lahko preveč "odpelje" od rdeče niti - še vedno študiramo, le na pavzi smo:) Če se le da, pojdite nekam v naravo, brez slušalk v ušesih in se preprosto - sproščajte. Možgane postavite za nekaj časa "na pašo" in dobro vam bo delo. Odmor si vzemite med dvema zaključenima celotama učne snovi, sicer se vam lahko hitro zgodi, da boste namesto sproščanja le tuhtali, kako rešiti problem, pri katerem ste obtičali. Po drugi strani je pa to lahko tudi dobro - v objemu narave bo pot do rešitve problema mogoče lažja. Če vas nerešen problem močno jezi, lahko nekaj časa tudi tečete, da se jeza poleže - še vseeno bolje, kot pa da jo "stresete" na koga od bližnjih;) Tudi pred testom, ko ste se vse že naučili, je priporočljiv kakšen sprehod. Narava vam spet lahko pomaga, da zberete misli, na hitro preletite snov in si ob potrditvi, da znate vse potrebno, pridobite samozavest za prihajajoči "Dan D".
0 Comments
Tole je prvi izmed naših nasvetov za lažje preživljanje časa za šolskimi knjigami. Niz idej, trikov, nasvetov,...kakorkoli jim že rečemo, bi lahko poimenovali tudi "Kako naj se učim?" (že rahlo obrabljeno vprašanje...) ali pa "Kako do boljših ocen?" (vendar; učimo se zase, ne za ocene), lahko pa si jih poimenujete tudi po svoje, samo da dosežejo vsaj del svojega namena;)
Tako kot vsak projekt (tako kot zlaganje drv, pranje avtomobila, nenazadnje ogled hokejske tekme ali pa koncerta priljubljene glasbene skupine,...) tudi učenje potrebuje svoj plan. Plan pa je potrebno izdelati, kar nas lahko tudi utrudi, zato lahko prvi dan učenja namenimo samo planiranju. Pri izdelavi plana pazimo na naslednje:
Dejstvo je, da človek ne more biti ustvarjalen "na silo". Običajno se nas ustvarjalnost "poloti" ravno takrat, ko počnemo nekaj drugega.
Da ustvarjalne misli ne bi "odbrzele" mimo nas, imejmo pri sebi vedno nek medij, na katerega bomo lahko na hitro zabeležili rdečo nit svojih misli, da se bomo kasneje lahko vrnili k njim in jih v miru obdelali. Dandanes lahko izbiramo med najrazličnejšim pripomočki:
Da ne bo pomote, zapis, ki ga berete, ni namenjen samo pisateljem, pesnikom, slikarjem, glasbenikom...zelo koristen je tudi pri učenju. Kar pomislimo, velikokrat se nam ob študiju kakšna snov zdi popolnoma neobvladljiva, zato si privoščimo odmor, da malo "sprostimo misli", na sprehodu sredi gozda pa: "Eureka! Zdaj mi je jasno!":) Tudi vstajanje sredi noči se splača, če si bomo zabeležili nekaj, s pomočjo česar bomo zjutraj lažje začeli delovni dan. |
arhiv
January 2027
kategorije |