Ponavljanje oziroma utrjevanje snovi. Ja, ko se nekaj naučimo, je potrebno znanje stalno obnavljati, da se "usidra" v naše glave. Če zadevo obrnemo malo na hec - to je nekako tako, kot pri tlačenju zelja - če želimo škaf kar najbolje napolniti, je zadevo potrebno dobro potlačiti:)
Pa se od zeljnih vrnimo k našim glavam. Ponavljanje je neke vrste "nujno zlo", zato bi radi, da je čim prej mimo, da gremo potem počet kaj bolj zanimivega. Da pa nam to uspe, se je potrebno nanj dobro pripraviti. K sreči obstaja kar nekaj trikov, pomagal oziroma kakorkoli temu že rečemo. Naj vam jih nekaj predstavimo:
Za prva dva je gradivo potrebno izdelati že med fazo učenja v preteklih dneh, zadnji trije pa zahtevajo manj predpriprav, kar pa še ne pomeni, da niso učinkoviti. Verjetno se boste še vprašali: "Kdaj pa je za ponavljanje pravi čas?" Enostavnega odgovora za to ni, verjetno pa bo koristno, če se ga lotite tedaj, ko ste še "v elementu". To lahko naredite recimo
Ponavljanju pa se je koristno izogibati takrat, ko smo utrujeni (recimo takoj po tem, ko smo se učili ali po kakem fizičnem naporu), bolni, ravno po kosilu (pustimo, da želodec v miru opravi svoje) oziroma imamo v glavi preveč "motenj" (recimo, če zbiramo pogum, kako očetu povedati, da smo mu odrgnili lak na avtu ali pa čakamo SMS od sošolke, ki smo jo povabili na kakav:))
0 Comments
Ovrednotenje snovi, ki se jo bomo učili. Preden se začnemo učiti, snov pregledamo, poiščemo nove pojme, jih razporedimo v logično celoto ter umestimo v širšo sliko.
Za vsak pojem preverimo, če vemo:
Ko imamo gradivo pripravljeno, se od njega poslovimo (če smo uspeli narediti vse zgoraj napisano, si pa resnično že zaslužimo eno pošteno pavzo:)). H gradivu se vrnemo:
Zadnji dve točki spadata že k ponavljanju oziroma utrjevanju snovi. O tem pa več v kakšni od naslednjih objav. Namig: Strokovnjaki ugotavljajo, da je ovrednotenje novih pojmov bolje izvesti kakšen dan po predavanju oziroma branju snovi iz knjige oz. učbenika. Ko je snov v kratkotrajnem spominu še "sveža", jo namreč težje povezujemo z znanjem v dolgoročnem spominu, nekako ga "zasenči". Naslednji dan, ko se snov od prejšnjega dne že nekoliko "poleže" oziroma jo malo že pozabimo, je integracija "starega" in "novega" ter s tem učenje veliko bolj učinkovito. Več o tem si lahko preberete na tej povezavi. |
arhiv
January 2027
kategorije |