Tole je bolj "ziheraška" metoda, ki sicer lahko vzame nekoliko več časa, je pa zato dokaj pregledna. Razložimo jo na primeru: Pešec prehodi pot 72 metrov. Koliko časa hodi, če je njegova povprečna hitrost 2 m/s? Berimo tekst in si sproti zapisujmo količine, zraven pa njihove podane vrednosti oziroma vprašaj, če te vrednosti iščemo. V oklepaje dodajmo še oznake za te količine, da bomo v nadaljevanju lažje našli ustrezno enačbo.
V šoli se učimo, da morajo biti v izpisu zgoraj podane količine, spodaj (pod črto) pa iskane količine. To sicer lepo zgleda, ni pa nujno za reševanje naloge. Če želite, lahko zgornji seznam še vedno popravite: pot (s) = 72 m hitrost (v) = 2 m/s ---------------------- čas (t) = ? Odsvetujemo pa vam, da za vsako ceno skušate vzdrževati "pravilni" vrstni red podatkov že med samim izpisovanjem le-teh. To vas lahko samo še dodatno zmede. Če vse podane količine navedemo z osnovnimi enotami, se bodo na koncu enote lepo "ujele" in tudi količina, ki jo iščemo, bo v osnovni enoti. Količine, ki niso podane z osnovnimi enotami, pred vstavljanjem v enačbo pretvorimo. Pri tem si lahko pomagamo z desetiškimi potencami. Po pregledu količin, ki nastopajo v zgornjem izpisu, kaj hitro ugotovimo, da nas do rešitve pripelje naslednja enačba: Ker iščemo čas (t), bo enačbo potrebno obrniti. Nekaj navodil za to najdete tukaj. Lahko pa v enačbo preprosto vnesemo vrednosti, na mesto iskane količine pa zapišemo x: Ko x "rešimo" iz enačbe, ugotovimo, da je iskani čas enak 36 sekund.
0 Comments
Marsikdo ne mara vmesnega koraka, imenovanega "izpisovanje podatkov", zato naj vam predstavimo naslednjo metodo, kar na primeru: Kolesar s povprečno hitrostjo 12 m/s prevozi pot 36 metrov. Koliko časa porabi za to pot? Najprej opozorilo. Če želite uporabljati opisano metodo, morate vedno vse količine navesti z osnovnimi enotami! Če so le-te podane z drugimi enotami, jih je potrebno pred vstavljanjem v enačbo pretvoriti. Pri tem si lahko pomagate z desetiškimi potencami. Najprej pobarvajmo tekst. Del, ki se nanaša na posamezno količino, naj bo svoje barve. Količine, ki jih moramo izračunati, podčrtajmo. Te količine se ločijo od ostalih tako, da zraven njih ni navedenega številskega podatka. Kolesar s povprečno hitrostjo 12 m/s prevozi pot 36 metrov. Koliko časa porabi za to pot? Pomislimo, katera enačba bi bila primerna za to nalogo. Glede na obarvan tekst mora vsebovati naslednje količine (v oklepaju so oznake za te količine - tudi te si prikličimo v spomin, da bo enačbo lažje najti):
(Če morda niste med tistimi, ki ne marate izpisovati podatkov, si pa količine v zgornjih alinejah brez sramu zapišite kar na papir, zraven pa seveda še njihove vrednosti. Tak način je tudi nam najbolj všeč, saj je najbolj pregleden) Ko pobrskamo po glavi ali po zvezku, ugotovimo, da gre za naslednjo enačbo: Če nam obračanje enačb ne gre najbolje (komu pa gre :) ), lahko znane količine vstavimo že v njeno osnovno obliko, pa jo bomo potem obračali po mili volji. Neznano količino označimo z x. Da je delo še enostavnejše, lahko vstavljanjem količin enačbo zapišemo s svinčnikom in nato pišemo s krepkejšim pisalom kar čeznjo: Iz enačbe izrazimo x in dobimo iskani čas. Ta znaša 3 sekunde. O tem, kako do njega najlažje pridemo, pa si preberite tule ;)
|
Arhiv
December 2023
kategorije
All
|