Marsikomu se je že zgodilo, da je v matematiki zamešal pojma lastnost (značilnosti, karakteristika) in odnos (zveza, relacija).
O lastnosti običajno govorimo takrat, ko nekoga ali nekaj opisujemo, na primer:
Enako je pri matematiki:
O odnosu pa govorimo, ko iščemo povezave med več ljudmi, stvarmi ali pojmi, na primer:
In prav tako pri matematiki:
0 Comments
Računi "na koliko" predstavljajo uvod v reševanje enačb, ki velja za eno temeljnih matematičnih veščin. Zato je zelo pomembno, da jih učenci dejansko razumejo in se jih ne učijo na pamet, kamoli uporabljajo različne "trike", kjer čez nekaj časa ne vemo več ali je plus ali minus, kaj se od česa odšteje itd. Pri teh računih nam lahko močno pomaga tudi vizualna predstava, predvsem pri pretvarjanju v "običajen" račun - tak, ki ima neznanko na svoji strani enačaja. S tem namenom je na spodnjih slikah vsakemu tipu računa dodan grafičen element v obliki dvojnega traka, pri katerem dolžina najdaljšega dela traka ustreza vsoti krajših delov. Med zgornjim in spodnjim delom velja torej enakost, tako kot v enačbi. Seštevanje Namig: Če ne vemo, katero število postaviti v najdaljši del traku, pomislimo, da je pri računu seštevanja na eni strani enačbe vedno vsota števil z druge strani enačaja in ker ta števila seštejemo med seboj, je vsota vedno največje število. V najdaljšem delu traku je torej število, ki v enačbi stoji na svoji strani enačbe. Logično, saj le-to zaseda celotno dolžino traku. Odštevanje Namig: Če ne vemo, katero število postaviti v najdaljši del traku, pomislimo, da je pri računu odštevanja največje število vedno na skrajni levi strani, saj od njega nato odštevamo druga števila. To število se nahaja tudi v najdaljšem delu traku.
Če imajo učenci z nekim grafičnim prikazom (npr. zvezni trak) še težave, lahko uporabimo nižji nivo abstrakcije, na primer žetončke. |